Drewno w łazience- jakie wybrać?

Drewno zawsze pozostaje w modzie. Jako naturalny element kojarzący się z przyrodą, relaksem i przytulnością, sprawdza się praktycznie w każdym pomieszczeniu. Tak samo jest w przypadku łazienki. Wbrew pozorom również tutaj można stworzyć niesamowitą kompozycję z drewna. Nie trzeba także martwić się o to, że wejdzie ono w reakcję z wilgocią, która dla łazienek jest charakterystyczna. Wystarczy kilka trików i sposobów, by temu zapobiec.

Jakie drewno wybrać?

Przede wszystkim drewno, którym chcemy posłużyć się w łazience, powinno być twarde, ponieważ musi wykazywać dużą odporność na wszelkiego rodzaju zniekształcenia, które mogą powstawać pod wpływem wilgoci. W tym celu oznacza się tak zwany wskaźnik współczynnika skurczu. Im jest on wyższy, tym bardziej drewno będzie ulegało zniekształceniom. Wtedy powstają także dodatkowo szczeliny oraz odbarwienia, a to już nie wygląda estetycznie. Najlepsze gatunki drzew, które sprawdzają się w kuchni z drewnem, są drzewa egzotyczne, mianowicie iroko, tek oraz merbau. Mimo wszystko warto również te gatunki zabezpieczyć przez oddziaływaniem wilgoci.

Jak zabezpieczyć drewno?

Bez względu na to, jak bardzo wytrzymałe i odporne drewno wykorzystamy w aranżacji naszej łazienki, warto mimo wszystko dodatkowo zabezpieczyć je z pomocą impregnatu. Następną warstwę powinien stanowić lakier. Jeśli jednak możemy sobie pozwolić na większy wydatek, będzie najlepiej skorzystać z olejowania. W przypadku lakierowania powstaje gładka połyskująca powierzchnia. Po olejowaniu drewno może oddychać . Ważne jednak, by zabezpieczyć je z dwóch stron.

2 komentarze

  1. Kiedy z żona wybieraliśmy drewno do łazienki, skorzystaliśmy właśnie w oferty egzotycznego. Może cena wysoka, ale za to jaki efekt.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *