Jak układać płytki podłogowe?

Jeżeli planuje się wykończenie swojego mieszkania lub domu, warto pomyśleć o ciekawej aranżacji płytek podłogowych. Na rynku obecnie jest tak zróżnicowany wybór pod względem kolorów i wzornictwa, że warto w tej kwestii poszaleć i stworzyć swoje indywidualne i niepowtarzalne wnętrze.

Rozplanowanie płytek

Jeżeli mamy już swoje wymarzone płytki, należy następnie przystąpić do ich rozplanowania. W zależności od tego, w jaki sposób będziemy chcieli je ułożyć, taki dekor zostanie uzyskany. Najczęściej płytki układa się na ząb, w karo albo na wprost. Ten ostatni układ cieszy się największą popularnością. Wystarczy płytki ułożyć jedna obok drugiej. W przypadku układu karo układa się płytki pod kątem 45 stopni. Jeśli natomiast chodzi o układ na ząb, płytki przesuwa się o pewną ustaloną odległość. Wtedy efekt jest podobny do muru z cegieł. Niektórzy decydują się na większe wariacje i stawiają na mieszanie tychże układów między sobą. Łączą wtedy płytki w rożnych rozmiarach, odcieniach, a cała kompozycja potrafi naprawdę zaskoczyć swoją unikatowością.

Ile płytek zakupić?

Najlepiej najpierw zrobić pomiar swojego pomieszczenia. Na opakowaniach płytek znajduje się informacja, na ile wystarcza opakowanie. Trzeba jednak pamiętać o tym, że część z płytek zostanie wyrzucona z powodu niespodziewanych pęknięć, a także ze względu na ich docinani do pomieszczenia. Im więcej na podłodze jest skosów, tym więcej odpadów należy przewidzieć. Jeśli zatem kupi się płytki z odpowiednim zapasem, będziemy mogli urządzić wnętrze tak, jak sobie to wymarzyliśmy.

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *